Unicef

ΜΙΑ “ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ” ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ UNICEF (Υπεύθυνος τάξης: Νίκη Θανασιά)

Είναι γνωστό το έργο ζωής που προσφέρει στα παιδιά η UNICEF από το 1946, όπου ο  Β παγκόσμιος πόλεμος άφησε εκατομμύρια παιδιά άστεγα και πεινασμένα . Ξεκίνησε ως οργάνωση επείγουσας βοήθειας για τα παιδιά και μετά τη δεκαετία του 50΄ άρχισε να εφαρμόζει προγράμματα σε Ασία, Αφρική και Λατινική Αμερική βοηθώντας παιδιά που υπήρξαν θύματα πολέμων, λιμών ή πλημμύρων .

Σίγουρα είχαμε ακούσει εμεί τα παιδιά για τη  UNICEF .Παρακολουθώντας όμως στο σχολείο μας μια βιντεοκασέτα, γνωρίσαμε από κοντά τα παιδιά που έχουν ανάγκη τη βοήθειά μας και την αγάπη μας σ’ όλο τον κόσμο .Γεμάτοι έκπληξη βλέπαμε στην οθόνη της τηλεόρασης, παιδιά να εγκαταλείπουν τα σπίτια τους και να αποχωρίζονται τις οικογένειές τους σε περιπτώσεις πολέμου .Παιδιά να αρρωσταίνουν και να πεθαίνουν από παιδικές ασθένειες, όπως η ιλαρά, ο κοκίτης, ο τέτανος .

Εκατομμύρια παιδιά στον αναπτυσσόμενο κόσμο να αρρωσταίνουν και πολλά από αυτά να πεθαίνουν, γιατί δεν τρέφονται σωστά και δεν πίνουν καθαρό νερό . Άλλα παιδιά να μην πηγαίνουν σχολείο, να ζουν στους δρόμους, να εργάζονται πολλές ώρες σε επικίνδυνες δουλείες .

Γεμάτοι θλίψη και στεναχώρια γράψαμε μετά το τέλος της προβολής σε χαρτόνι του μέτρου τα συναισθήματά μας γι’ αυτά τα παιδιά που γνωρίσαμε μέσα από την τηλεόραση. Στην τάξη μας ακλούθησε συζήτηση, ανησυχία αλλά και μεγάλος προβληματισμός .Κάτι έπρεπε να κάνουμε .Οι προτάσεις όλων μας πολλές . Τελικά  αποφασίσαμε να κάνουμε ένα πασχαλινό παζάρι να δικές μας κάρτες και παιγνίδια μας για να συγκεντρώσουμε όσα χρήματα μπορούσαμε .Αρχίσαμε να δουλεύουμε πυρετωδώς .Φτιάξαμε διάφορες πασχαλινές κάρτες, ένα ταμπλό με συνθήματα και παιχνίδια μας που φέραμε από το σπίτι μας για να τα πουλήσουμε.

Την Πέμπτη το πρωί 22-4-2001, στην είσοδο του σχολείου μας το μικρό μας πασχαλινό παζάρι ήταν έτοιμο .Ο ενθουσιασμός μας μεγάλος και η συμμετοχή μαθητών και γονιών ακόμα μεγαλύτερη.

Το μεσημέρι όλοι βιώσαμε τη χαρά της προσφοράς και της ικανοποίησης, στέλνοντας τα χρήματα που συγκεντρώσαμε (28.000  δρχ.) στο ραδιομαραθώνιο  της ΕΡΑ2 για τη UNICEF .

Home Up