Eυρώ

ΑΠΟ ΤΗΝ Δ Ρ Α Χ Μ Η ΣΤΟ ΕΥΡΩ

Επειδή σύντομα το ΕΥΡΩ θα πάρει τη θέση της δραχμής ας μάθουμε όλοι την ιστορία της

Τι είναι όμως το ΕΥΡΩ που θα έρθει να εγκατασταθεί στο πορτοφόλι μας διώχνοντας την πανάρχαιη δραχμή μας;

Κέρματα και Χαρτονομίσματα του καινούριου νομίσματος

Κέρματα

Υπάρχουν 8 κέρματα ευρώ που αντιστοιχούν σε 2 και 1 ευρώ καθώς και σε 50, 20, 10, 5, 2 και 1 λεπτά του ευρώ. Κάθε κέρμα θα έχει μια κοινή ευρωπαϊκή όψη. Στην άλλη όψη κάθε κράτος μέλος θα κοσμεί τα κέρματα με τα δικά του σύμβολα. Ανεξάρτητα από το σύμβολο που έχουν τα κέρματα θα μπορούν να χρησιμοποιούνται και στα 12 κράτη μέλη. Για παράδειγμα, ένας Γάλλος πολίτης θα μπορεί να αγοράζει ένα σάντουιτς στο Βερολίνο χρησιμοποιώντας ένα κέρμα με την παράσταση του βασιλιά της Ισπανίας. Η κοινή όψη των κερμάτων θα αντιπροσωπεύει το χάρτη της Ευρωπαϊκής `Ενωσης με φόντο εγκάρσιες γραμμές όπου θα εμφανίζονται τα αστέρια της ευρωπαϊκής σημαίας. Τα κέρματα των 1, 2 και 5 λεπτών δίνουν έμφαση στη θέση της Ευρώπης στον κόσμο, ενώ τα κέρματα των 10, 20 και 50 λεπτών παρουσιάζουν την `Ενωση ως σύνολο εθνών. Τα κέρματα 1 και 2 ευρώ περιγράφουν την Ευρώπη χωρίς σύνορα. Τα τελικά σχέδια συμφωνήθηκαν τον Ιούλιο 1997, στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο του ΄Aμστερνταμ.

Διάθεση

Από την 1η Ιανουαρίου 2002, τα κέρματα θα διατίθενται από τις τράπεζες και από τα καταστήματα λιανικής. Σε ορισμένα κράτη μέλη, θα διατίθενται προκαταβολικά κέρματα σε ειδικές συσκευασίες.

Ερώτηση

Γνωρίζετε την αξία κάθε κέρματος ευρώ στο παλαιό εθνικό σας νόμισμα; Γνωρίζετε πότε θα πάψουν να ισχύουν τα παλαιά κέρματα;

Χαρτονομίσματα

Υπάρχουν 7 χαρτονομίσματα ευρώ. Διαφορετικών χρωμάτων και μεγεθών αντιστοιχούν σε 500, 200, 100, 50, 20, 10 και 5 ευρώ. Τα τραπεζογραμμάτια θα είναι ομοιόμορφα σε ολόκληρη τη ζώνη ευρώ· σε αντίθεση με τα κέρματα, δεν θα έχουν εθνική όψη. Τα σχέδια συμβολίζουν την αρχιτεκτονική κληρονομιά της Ευρώπης. Δεν αναπαριστούν κανένα από τα υπάρχοντα μνημεία. Παράθυρα και πύλες κοσμούν την εμπρόσθια όψη κάθε χαρτονομίσματος ως σύμβολο της ευρύτητας πνεύματος και της συνεργασίας στην Ε.Ε. Η άλλη πλευρά κάθε χαρτονομίσματος αναπαριστά μια γέφυρα μιας συγκεκριμένης εποχής, σύμβολο επικοινωνίας μεταξύ των λαών της Ευρώπης και μεταξύ της Ευρώπης και του υπόλοιπου κόσμου. Τα τελικά σχέδια  ανακοινώθηκαν το Δεκέμβριο 1996 στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο του Δουβλίνου. `Oλα τα χαρτονομίσματα θα φέρουν τελειοποιημένα χαρακτηριστικά ασφαλείας. θα αποτελούν νόμιμο χρήμα σε όλες της χώρες της ζώνης ευρώ.

Διάθεση

Από την 1η Ιανουαρίου 2002, τα τραπεζογραμμάτια θα διατίθενται από τα τραπεζικά μηχανήματα αυτόματης ανάληψης και από τις θυρίδες των τραπεζών. Τα μεγάλα καταστήματα λιανικής πώλησης θα επιστρέφουν τραπεζογραμμάτια ευρώ μετά από αγορές σε παλαιό νόμισμα. Μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2002 το αργότερο, θα αποσυρθούν από την κυκλοφορία τα παλαιά τραπεζογραμμάτια και κέρματα

Ερωτήσεις

Γνωρίζετε την αξία κάθε τραπεζογραμματίου ευρώ στο παλαιό εθνικό σας νόμισμα;

Γνωρίζετε πότε θα πάψουν να ισχύουν τα παλαιά τραπεζογραμμάτιά σας;

Ζωγραφίζοντας ένα ΕΥΡΩ

Οι μαθητές της Γ2 τάξης του 30ου Δημοτικού Σχολείου αφού εξοικειώθηκαν, μέσω φωτογραφιών, με τα καινούργια νομίσματα, ανάρτησαν φωτογραφίες τους πάνω σε πίνακα ανακοινώσεων στην τάξη τους.

Στη συνέχεια ζωγράφισαν όλοι μαζί την πίσω όψη ενός αντιπροσωπευτικού για την χώρα μας κέρματος ενός ΕΥΡΩ, όπως οι ίδιοι φαντάστηκαν  ότι θα μπορούσε να ήταν. Αντιλαμβανόμενοι ότι τα ελληνικά κέρματα ΕΥΡΩ φέρουν ως επί το πλείστον μορφές καραβιών από την ναυτική ιστορία μας ζωγράφισαν σε ειδικά διαμορφωμένο κυκλικό χαρτόνι του ενός ΕΥΡΩ ένα ιστιοφόρο με δεκαπέντε πανιά, δηλωτικά του αριθμού των χωρών που συναποτελούν την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση. Σε κάθε πανί σχεδιάστηκε η σημαία ενός διαφορετικού κράτους.

Home Up