Γ΄ Τάξη

Οι μαθητές της τάξης Γ2 του 30ου Δημοτικού Σχολείου επισκέφθηκαν το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Οι φίλοι μου τα ειδώλια». Κατά την επίσκεψη αυτή δόθηκε σε όλους η ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του Κυκλαδικού Πολιτισμού με την εφαρμογή εκπαιδευτικών μεθόδων που περιλάμβαναν παρουσίαση, παιχνίδι και σχεδίαση αντικειμένων.

Στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο οι μαθητές του ίδιου τμήματος ξεναγήθηκαν από τον δάσκαλό τους στις επιμέρους συλλογές (Προϊστορικά, Χάλκινα και Γλυπτά έργα). Με την μέθοδο της δημιουργικής αναζήτησης στο χώρο εκθεμάτων που τους είχαν δοθεί σε φωτογραφίες αισθάνθηκαν την ικανοποίηση που συνοδεύει ο εντοπισμός και η παρατήρηση ενός σημαντικού έργου τέχνης, παράλληλα με την άσκησή τους στην αυτοπειθαρχία και στους τρόπους καλής συμπεριφοράς.

Home Up